W jaki sposób mogę zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?

Ocena
0.00

Na niepewnym rynku pracy w dzisiejszych czasach liczy się każda nowa umiejętność. Najlepiej, jeśli jest potwierdzona certyfikatem, który możemy okazać przyszłemu pracodawcy. Dobrym pomysłem, jeśli chodzi o rozwój swojej drogi zawodowej, jest ukończenie kursu na operatora wózka widłowego. Jest to ciekawa opcja dla osób mających zamiar podjąć pracę lub pracujących na halach magazynowych, w sklepach wielkopowierzchniowych, czy na halach produkcyjnych.

Wózki widłowe — dlaczego warto?

Jest to w szczególności podwyższenie swoich kompetencji, które mogą pomóc nam znaleźć lepiej płatną pracę. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co skutkuje tym, że możemy cieszyć się naszym zaświadczeniem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od kursanta nie wymaga się żadnych specjalnych umiejętności, a czas na zdobycie uprawnień zwykle nie przekracza tygodnia. Dodatkowym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to wiąże się ze znacznym wzrostem zarobków oraz podniesieniem standardu życia.

Jak uzyskać uprawnienia na wózek widłowy?

Uprawnieniami na wózki widłowe może legitymować się jedynie osoba, która przeszła kurs oraz zdała specjalny egzamin państwowy. Tak jak kurs, test składa się z praktyki oraz teorii. Na teorii jesteśmy sprawdzani z wiedzy, w jaki sposób urządzenie jest zbudowane, a na praktyce – czy potrafimy prawidłowo jeździć wózkiem oraz go obsługiwać.

Chcąc przystąpić do egzaminu, musimy spełnić parę prostych wymagań:

  • Mieć ukończone 18 lat.
  • Posiadać świadectwo ukończenia kursu.
  • Mieć pozwolenie pracodawcy.
  • Badanie lekarskie z opinią lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do kierowania wózkiem widłowym.

Kategorie uprawnień

Wyróżnić można 3 typy uprawnień, jakie określa Urząd Dozoru Technicznego.

  • IIIWJO pozwala na obsługę wózków jezdniowych, podnośnikowych, prowadzonych i zdalnie sterowanych.
  • IIWJO, jest to najczęściej wybierana kategoria i uprawnia do obsługiwania wózków jezdniowych podnośnikowych z każdym napędem oraz bez restrykcji w wysokości podnoszenia i udźwigu.
  • IWJO zezwala na prowadzenie wózka o dowolnym napędzie i udźwigu oraz wózki jezdniowe specjalizowane, gdzie możemy wyróżnić te o zmiennym wysięgu oraz te, które podnoszą nie tylko asortyment, ale także operatora.

Kategoria IWJO jest najwyższa i pozwala kierować wózkami z IWJO oraz IIWJO. W analogiczny sposób posiadacze IIWJO mogą poruszać się pojazdami z kategorii niżej.

Ile trzeba wydać, aby zdobyć uprawnienia?

Aby zdobyć takie uprawnienia, szykujmy się na wydatek rzędu od 500 do 1000 zł. Cena zależy od kategorii, którą chcemy posiadać. Można spróbować poprosić o dofinansowanie części kosztu za kurs, swojego pracodawcę. Poza tym, jeżeli już pracujemy na wózkach widłowych i mamy doświadczenie, to wystarczy tylko podejść do egzaminu i uzyskać zaświadczenie.

W tym przypadku zapłacimy:

  • Opłata egzaminacyjna  212,34 zł  (w 2022 r.).
  • Badania psychotechniczne  ok.150 zł.
  • Badanie lekarskie w celu wydania zaświadczenia lekarskiego umożliwiającego podjęcie pracy ok.120 zł.    

W obu przypadkach wydatek nie wydaje się wygórowany w stosunku do możliwości, które daje nam zdobycie uprawnień na operatora wózka widłowego.

Kategoria: Edukacja i nauka
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii