Sprawdź podstawowe informacje o gatunku literackim, jakim jest horror!

Ocena
0.00

Horror jako film grozy dostarcza swoim widzom ogrom różnorodnych emocji. Ujawnione w filmie brutalne sceny oraz szaleństwo wydaje się nam zupełnie nienaturalnym zjawiskiem w naszej codziennej rzeczywistości. Natomiast w horrorze może się wszystko wydarzyć, nawet nadprzyrodzone zjawiska! Na przestrzeni lat producenci starają się przekazywać widzom w swoich filmach adrenalinę, strach i podniecenie.

Główny wymiar horrorów!

Horror to jeden z najpopularniejszych rodzajów literackich oraz filmowych tekstów kultury. Świadczyć o tym mogą często oferowane przez kina tzw. noce filmowe, w czasie których prezentowane są filmy grozy. Horrory to filmy, które mają za zadanie pokazać to, co irracjonalne oraz przerażające.

Główny bohater to zło wcielone, które pojawia się w przeróżnych postaciach. Motyw horroru prezentuje tematy jak konfrontacja dobra ze złem, lęk przed chorobą psychiczną bądź zakazaną seksualnością. W tym gatunku możemy dojrzeć cały czas powtarzające się klimaty grozy, takie jak przykładowo: zamek na odludziu, kręte schody, lochy bądź podziemia.

Dzieje horroru w poszczególnych latach!

Początki horroru można już odnaleźć w epoce kina niemego, za sprawą reżysera Paula Leni, który nakręcił takie filmy jak „Gabinet figur woskowych” bądź „Człowiek, który się śmieje”. Na uformowanie się motywu tego gatunku miał także wpływ niemiecki ekspresjonizm filmowy jak przykładowo film „Gabinet doktora Caligari” W latach 30. XX wieku horror był już dość rozpoznawalnym gatunkiem. Powstało w tym okresie sporo filmów o potworach jak na przykład: „Dracula” T. Browninga bądź „Narzeczona Frankesteina” J. Whale’a. Jednakże szczyt popularności filmu grozy przypadł na lata 50. oraz 60. W tym okresie powstało sporo kiczowatych i krwawych ekranizacji, gdzie prym wiodła brytyjska wytwórnia Hammer.

Lata 70. dostarczyły trochę odejścia od standardowej formy horroru i powstania nurtu gore. Kluczowym motywem tego gatunku jest destrukcja ludzkiego ciała, która stanowi metaforę niszczenia świata. Ostatni cykl metamorfozy horroru stanowiły filmy, typu „Wywiad z wampirem” czy „Frankestein”, w jakich mamy do czynienia z motywem odwrócenia klasycznego światopoglądu – na przykład upiorem okazuje się człowiek.

Ewolucja horrorów, czyli jak to wygląda dzisiaj?

Obecnie odchodzi się już od faktycznej grozy, którą można było jeszcze niedawno zobaczyć. Teraz, kiedy jest masowa produkcja filmów, zanika groza, która wywołuje u widza niepokój czy lęk. W większej ilości powstają horrory o tematyce gore, które kładą ogromny nacisk na sceny bestialstwa, a także sceny, które wywołują obrzydzenie. Jedno jest jednak pewne, że nadal lubimy oglądać, a równocześnie przeżywać mroczne opowieści!

Kategoria: Kultura i sztuka
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii

Brak artykułów