Jakie są zalety stosowania nawozów naturalnych?

Ocena
0.00

W czasach, w których, do wszystkiego mamy dostęp w sklepie od ręki, zazwyczaj sięgamy po produkty gotowe do użytku. W tym przypadku mówimy o nawozach sztucznych. Trzeba przyznać, że jest to duże ułatwienie, ponieważ w sklepie bez problemu znajdziemy nawozy przeznaczone do rozmaitego typu roślin, jakich zastosowanie jest bardzo proste.

Jednakże z drugiej strony, biorąc pod uwagę dzisiejsze trendy ekologiczne, warto zastanowić się, czy możemy spróbować wykonać nawóz we własnym zakresie. Przygotowanie takiego preparatu na pewno będzie wymagało od nas dużo poświęcenia. Czy przyniesie dodatkowo konkretne korzyści? Nawożenie roślin jest niezbędne, ponieważ bez tego zabiegu sporo plonów po prostu by nie wyrosło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak imponujące.

Co to jest kompost i obornik?  

Rozróżniamy parę fundamentalnych typów nawozów organicznych, a pośród nich są:

  • Kompost – jeśli mamy na działce kompostownik, to można rzec, że większość pracy jest już za nami. Przysłużą się nam tutaj wszelkie resztki organiczne, jakie wyrzucamy do przygotowanej skrzyni. Składujemy tutaj różnorakie skórki po owocach, resztki warzyw, obierki, skorupy jajek, chwasty i pozostałości po pieleniu grządek. Po paru tygodniach gromadzenia wzruszamy szpadlem wierzchnią warstwę, aby pomieszać materiał.
  • Obornik – bierze się od odchodów zwierząt, jest bardzo dobrym i wartościowym nawozem. Najczęściej rozprowadza się go po powierzchni gruntu oraz przekopuje, ażeby wniknął w glebę.
  • Popiół – produkt końcowy po spaleniu drewna. Znakomity pod uprawy.
  • Gnojówka roślinna – powstaje w procesie fermentacji roślin, na ogół stosuje się do jej produkcji pokrzywę. Pokrzywę wkładamy do beczki i zalewamy wodą w stosunku 10/1 – 10 l wody na 1 kg pokrzywy. Po upływie kilku tygodni możemy podlewać rośliny tym nawozem.
  • Kora – z iglastej sosny, o różnym stopniu rozdrobnienia.
  • Torf – rozróżniamy torf kwaśny dla roślin o pH < 4.5 i torf odkwaszony dla pozostałych.
  • Słoma – znakomity materiał do nawożenia i ściółkowania.

Jakie są plusy stosowania nawozów organicznych?

Dzięki używaniu nawozów uzupełniamy grunt w kluczowe składniki pokarmowe i wartościową próchnicę. Wartościowe elementy wnikają w podłoże w dużo wolniejszym tempie aniżeli gotowe nawozy, mozolniej rozkładają się w glebie, dzięki czemu rośliny nie są narażone na zagrażające im substancje. Są w całości przyjazne dla naszego środowiska, pochodzą przecież z naturalnych źródeł.

Kategorycznie więcej nawozów naturalnych przeznacza się pod hodowlę warzyw oraz owoców, jakie są bardziej wytrzymałe na nawet silny kompost bądź obornik. Inaczej to wygląda w przypadku roślin ozdobnych, które z kolei mogą cierpieć na przenawożenie, więc nie jest to wcale takie proste, potrzeba sporo obserwacji i wyczucia, ażeby zrozumieć zapotrzebowanie konkretnych roślin. Nawozy ekologiczne polepszają całą strukturę gleby, zawierają ogrom cennych mikroelementów, jakich nie odnajdziemy w nawozach sztucznych.

Jak wykorzystać potencjał nawozów ekologicznych?

Jak wspomniano wyżej, nawożenie roślin drogą naturalną nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Każda z roślin ma inne zapotrzebowanie na stanowisko, na jakim rośnie i potrzebuje innej ilości składników pokarmowych z podłoża. To my więc musimy dopilnować, aby każda otrzymała tyle pokarmu, ile wymaga, bowiem nadwyżka nawozu może przyczynić się do obumierania rośliny. Wiąże się to z nadmiarem azotu, jaki sprawia, że roślina wykazuje rozwój części zielonych, a niekoniecznie w plony.

Błędy popełniane przy nawożeniu sprawiają, że rośliny nie rosną tak samo dobrze. Poważne pomyłki mogą wręcz zaszkodzić Twoim plonom, dlatego koniecznie zapoznaj się z zasadami korzystania z nawozów. Nierównomierne rozłożenie może przygnieść roślinę, która przestanie się rozwijać oraz nie będzie miała szansy odpowiednio pobierać składników z podłoża. Warto więc zwrócić na to uwagę i ostrożnie nawozić rośliny.

Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
1
rozalia2009
Rozalia Malinowska

Powinni całkiem wycofać nawozy, które są sztuczne i przepełnione chemią. Tylko natura!

0 0
Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
W jaki sposób zadbać o narzędzia w ogrodzie?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0