Jak prać pieluszki wielorazowe dla niemowląt?

Ocena
0.00

Pieluchy wielorazowe są interesującą odmianą od jednorazowych, które są o wiele bardziej popularne. Najczęściej korzysta się z nich dlatego, że są o wiele bardziej ekologiczne. Używanie ich może zajmować więcej czasu, ponieważ takie pieluchy trzeba prać. Jak się za to zabrać, aby służyły przez wiele lat?

Pranie pieluch wielorazowych — jak to zrobić? 

Należy zacząć od momentu, w którym zmieniamy brudną pieluszkę z pupy dziecka. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie mają woni moczu, można przeznaczyć do wysuszenia i kolejny raz wykorzystać przy kolejnej zmianie pieluch. Dotyczy to również do otulaczy z systemem SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.

Podczas oczekiwania na wrzucenie ich do pralki można je umieścić w worku PUL lub w wiaderku z zamknięciem, o ile nie jest dokładnie zamykane. Kupki mleczne rozmywają się w wodzie, dlatego nie ma konieczności płukania ich pod wodą przed włożeniem do pralki, ale oczywiście nic się nie stanie jeśli tak zrobimy. W kwestii kupek starszych dzieci wymagane jest zmycie jej z pieluszki. Ułatwią to specjalistyczne papierki znajdujące się w pieluszce, ale w większości przypadków wystarczający będzie strumień zimnej wody. Dużo rodzin wykorzystuje obecność bidetki, czyli małej słuchawki umieszczonej przy bidecie, żeby sprawnie zmyć zawartość pieluszki.

Sprawdzone rozwiązania na pranie pieluch wielorazowych 

W przypadku wszystkich wkładów i innych chłonących elementów oraz pieluszek z materiałem PUL, sytuacja wydaje się być stosunkowo łatwa, należy tylko kierować kilkoma zasadami. Jeśli producent nie nadmienił inaczej, musisz najpierw dokładnie przepłukać pieluszki bez żadnych detergentów. To umożliwi pozbycie się moczu znajdującego się w pieluszkach. Początkowy etap można wybrać jako oddzielny program pranie z wirowaniem, lub jako pranie wstępne, ale konieczne jest upewnienie się, że zakończy się ono usunięciem wody.

Następnie czas na właściwy program prania: powinno być dość długie i odbywać się w ciepłej temperaturze wody: 40°C z obowiązkowym dodatkiem odkażacza lub 60°C, bez potrzeby zastosowania odkażacza (np. proszku Nappy Fresh). Stosujemy tylko proszek do białych tkanin z niską, poniżej 5%, zawartością środku myjącego, z kolei z wybielaczami optycznymi posiadającymi w składzie tlen.

Do czego wykorzystywany jest odkażacz? 

Dbałość o higienę to kluczowa kwestia, stąd pieluszki wielokrotne muszą być prane porządnie, z możliwym usunięciem różnorakich bakterii. Temperatura 60° zachowana przez kilkadziesiąt minut będzie odpowiednia, żeby pozbyć się niebezpiecznych bakterii.

W kwestii niższych temperatur niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznych, przyjaznych środowisku i delikatnych proszków odkażających. Ich pojedynczy koszt nie jest wielki, i dla bezpieczeństwa można je też wsypywać do prania w wysokiej temperaturze. Po zakończonym programie prania należy wywiesić pieluszki, wysuszyć, i już można skorzystać z nich z powrotem. PUL jest podatny na wysokie temperatury, stąd nie warto go wystawiać na słońce i kłaść w małej odległości od grzejnika.

Czy wełniane pieluszki można prać w pralce? 

Naturalny materiał, który zapewnia powłokę wodoodporną i który oddycha – wełna ma bardzo dużo zalet. Wymaga ona odmiennego podejścia i generalnie nie nadaje się do prania w pralce, bo pojawia się ryzyko skołtunienia się otulaczy, gatek lub longów. Pocieszeniem jest to, że wełnę pierzemy co dłuższy czas.

W przypadku wełny warstwa lanoliny powoduje, że mocz rozkłada się na elementy, dlatego w wielu przypadkach wystarczy wywietrzyć materiał. Raz na kilka założeń lub gdy pieluszka zostanie zabrudzona, należy wyprać ją ręcznie w specjalnym roztworze do wełny. Pamiętaj jednak, aby nie wyciskać i wykręcać jej mocno, ponieważ może ulegnąć rozciągnięciu. Najlepiej położyć ją na ręczniku, który wchłonie większość wody. Lanolinę także powinno się dokładać po każdym praniu, aby stworzyć nieprzemakalną warstwę.

Kategoria: Rodzina i dzieci
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Na czym powinna polegać dieta niemowląt?
Data dodania:
  • 0.00
  • 1