Co zabrać ze sobą na spływ kajakowy?

Ocena
0.00

Wybierając się na spływ kajakowy, zarówno jednodniowy jak i kilkudniowy, należy pamiętać o niezbędnej liście akcesoriów. Gwarantują nam one bezpieczeństwo oraz komfort wyprawy. Niektóre z nich są opcjonalne, jednak istnieją takie rzeczy, o których bezwzględnie żaden kajakarz nie powinien zapominać. W poniższym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości. 

Jak wybrać idealne miejsce na pierwszy spływ kajakowy?

Polska obfituje w rzeki nadające się do spływów kajakowych. Są rzeki, które potrzebują większego doświadczenia oraz umiejętności, ale są również właściwe dla osób zaczynających swoją przygodę ze spływami.

Istnieją przeróżne typy spływów w zależności od typu terenu. Spływ dosyć płytkim strumykiem powiązane jest z częstą potrzebą przenoszenia kajaku, tymczasem spływ głęboką rzeką tego nie wymaga.

Można dodatkowo wyszukać trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego powinno się w szczególności oprzeć na swoich kompetencjach i jeśli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś lekkiego oraz krótkiego na początek. Prócz tego warto zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, ażeby obniżyć koszty przewozu kajaków.

Jak wybrać najlepszą ofertę spływu zorganizowanego? Istotne kwestie

 • w szczególności stopień trudności spływu kajakowego;
 • lokalizacja wybranego spływu kajakowego – najczęściej firmy organizujące spływy działają w danych regionach kraju;
 • ilość instruktorów w trakcie spływu;
 • co musimy przygotować na spływ (są oferty, gdzie firma organizująca zapewnia wszystkie potrzebne rzeczy, ale są także takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak na przykład prowiant, trzeba przygotować samemu);
 • jakość oferowanego sprzętu;
 • czy firma oferuje program obejmujący dzieci;
 • dostępność do toalet czy pryszniców na trasie;
 • ulokowanie bagażu – przewożony w aucie czy w kajaku;
 • ubezpieczenie NNW.

Jakie akcesoria okażą się niezbędne podczas spływu?

Przygotowanie bagażu przede wszystkim zależy od długości spływu kajakowego. Na jednodniowy wypad dobrze zabrać worek wodoszczelny na drobny sprzęt elektroniczny i ważne dokumenty. Niezwykle ważna jest kamizelka ratunkowa!

Warto spakować również zapasowe ubranie, coś do jedzenia oraz picia, kurtkę przeciwdeszczową oraz na pewno krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a prócz tego nakrycie głowy. Z reguły w trakcie spływu jesteś nieprzerwanie wystawiony na słońce, łatwo poparzyć w ten sposób skórę czy dostać udaru słonecznego.

Na spływie kajakowym z pewnością nie może zabraknąć apteczki z podstawowym wyposażeniem. Podczas sportów wodnych zdecydowanie przyda się: plaster z opatrunkiem, środek odkażający, czy też pęseta (w przypadku konieczności usunięcia kleszcza bądź drzazgi). W zależności od stopnia trudności spływu łatwo jest o zadrapania i skaleczenia.

Nad rzeką czy jeziorem, które znajdują się w okolicy lasów, spotkamy całą masę komarów i innych insektów. Ich obecność potrafi być szczególnie uciążliwa. To właśnie dlatego, w podręcznej torbie nie powinno zabraknąć środka odstraszającego insekty, a także opcjonalnie preparatu łagodzącego po ukąszeniach.

 

Kategoria: Sport i rekreacja
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Co ubrać na wyprawę w góry latem?
Data dodania:
 • 0.00
 • 0