Co ubrać na wyprawę w góry latem?

Ocena
0.00

Dla wielu osób letnia wyprawa w góry pojmowana jest jako odprężenie i sama przyjemność. I oczywiście jest to prawda, pod warunkiem że dobrze się do niej przygotujemy! Najważniejsze, aby pamiętać o kilku istotnych elementach, które pomogą nam uchronić się przed nieprzyjemnymi skutkami pobytu w górach, na przykład poprzez kupienie właściwych butów, dzięki którym nie dostaniemy bolesnych odcisków na stopach albo ochrony głowy przed słońcem!

Niezbędne jest nakrycie głowy podczas wyprawy latem w góry!

Do najistotniejszych elementów należy okrycie głowy. Powinniśmy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed mocniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są wszechstronne chusty, tradycyjne czapki z daszkiem lub kapelusze z rondem, które ochronią większą powierzchnię naszego ciała.

Istotnym elementem wyprawy w góry jest odzież!

Kolejnym ważnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najlepiej, aby ubrania przepuszczały powietrze, inaczej były oddychające. Kiedy energicznie maszerujemy, nasze ciało z większym natężeniem się poci. Stąd ważne jest odprowadzenie wilgoci, by nie wyziębić ciała na przykład mokrą koszulką. Fenomenalne na letnie wyprawy są ubrania z wełny merino, która jest cienka i dopasowuje się do otoczenia, regulując temperaturę ciała. W wielu przypadkach wraz z latem przybywają silniejsze deszcze, dlatego należałoby spakować także kurtkę przeciwdeszczową z wodoodporną membraną. Szczególnie przydatne są te z dodatkowym systemem wentylacji, na przykład w postaci dłuższych zamków pod pachami, które mogą odprowadzać powietrze. Co do wodoszczelności, jest ona zależna od parametrów pojedynczych membran. Zwykłe kurtki softshellowe mogą nie powstrzymać mocnych opadów deszczu, gdyż są pokryte jedynie impregnatem zapewniającym nienasiąkanie wody, który po kilku praniach najzwyczajniej się ściera. Powinno się zainwestować w związku z tym w porządną, hardshellową kurtkę z dobrej jakości membraną.

Na letnią wyprawę w góry wybierz odpowiednie obuwie!

Porządne buty na szlaki górskie to istotna kwestia. Zwykle większość osób radzi, aby wybierać wyższe buty sięgające za kostkę. Nie jest to natomiast konieczność, jeżeli wybieramy proste, niezbyt trudne trasy. Bierzmy pod uwagę także temperaturę, w jakiej przyjdzie nam się wspinać – kilka centymetrów przewiewu stopy będzie stanowić różnicę. Niewątpliwie nie uwzględniamy wszelakiego typu klapek czy lekkiej konstrukcji półbutów. Po kilkugodzinnym marszu nawet po najrówniejszej powierzchni na stopach pojawią się bąble, pęcherze, obtarcia oraz będzie nam po prostu niewygodnie. Na lekkie ścieżki możemy za to przemyśleć ubiór porządnych, turystycznych sandałów. Takie obuwie jest bardzo wygodne ze względu na dobre dopasowanie do stopy i mocne podeszwy. W czasie chodzenia zabezpieczają nasze nogi przed skręceniami i upadkami. Większość jest zabezpieczona antybakteryjnymi powłokami, co ponadto chroni przed wilgocią. Jeżeli bierzemy pod uwagę obuwie z wyższą cholewką, weźmy pod uwagę te z wodoszczelną membraną. Odporność butów na wodę jest niezmiernie ważna, kiedy kroczymy przez kałuże czy strumyki lub też zwyczajnie zacznie mżyć deszcz.

Jednym z kluczowych elementów są okulary przeciwsłoneczne!

Okulary przeciwsłoneczne to bez wątpienia „musthave” wypadu w góry. Gdy jesteśmy wyżej nad poziomem morza, słońce także z większym natężeniem daje się we znaki. Wówczas jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie. Zabezpieczajmy oczy, wybierając okulary, które są do nas dopasowane i nie będą spadać z nosa w trakcie aktywnego marszu.

Podczas letniej wyprawy w góry warto zainwestować w odpowiedni plecak!

Podczas letniej wyprawy w góry powinieneś się zatroszczyć o dobry plecak, w którym będziesz mógł nosić jedzenie, picie, mapę oraz kurtkę przeciwdeszczową. Niektóre osoby na górskim szlaku mają w rękach reklamówkę, która nie jest stosowna do tych warunków. Aby kupić opowiedni plecak, zwróć uwagę na jego usztywnienie oraz miękkość. Dzięki temu lepiej będzie Ci się go nosiło i nie doznasz obciążenia kręgosłupa. Pamiętaj również o wentylacji, która się przyda podczas ciepłych dni!

Kategoria: Sport i rekreacja
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Co zabrać ze sobą na spływ kajakowy?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0